foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Jesteś tutaj:

Prezenujemy tutaj tych, którzy tworzyli historię łódzkiego lotnictwa. Staramy się, aby materiały prezentowane były w miarę obszerne i przedstawiały postacie lotników jak najszczegółowiej. Dlatego też korzystamy z techniki filmowej, bo nikt nie opisze lepiej swojego lotniczego życia niż sami bohaterowie. Oto linki do filmów:

 

 

Władysław URBUŚ - skoczek spadochronowy - instruktor, pilot szybowcowy, samolotowy oraz balonowy, instruktor-pilot szybowcowy i sanmolotowy, egzaminator, szef wyszkolenia w Aeroklubie Łodzkim i Piotkowskim. Pan Władysław w prezentowanym Państwu filmie barwnie opowiada o karierze lotniczej, którą rozpoczął w Łodzi w 1964 roku. Gorąco polecamy.

Władysław URBUŚ

- rok nagrania 2019, reżyseria Dariusz Bargieł

 

Sławomir WALCZAK - łyżwiarz, pilot szybowcowy i samolotowy, właściciel firmy lotniczej AIRCRAFT SERVICE wykonującej usługi w zakresie remontów i modernizacji samotów klasy sportowo-turystycznej oraz biznes. Gorąco polecamy.

Sławomir WALCZAK

- rok nagrania 2019, reżyseria Dariusz Bargieł

 

Alfred Czesław DOMKE - łódzki modelarz, instruktor modelarstwa, pilot i instruktor szybowcowy oraz samolotowy w Aeroklubie Łódzkim, pilot PLL LOT - pracował przez 20 lat w PLL LOT, w trakcie których to lat latał na samolotach pasażerskich typu An-24, Ił-18, Ił-62 oraz Tu-154. Gorąco polecamy.

Czesław DOMKE

- rok nagrania 2021, reżyseria Dariusz Bargieł

 

Jarosław JANOWSKI - łódzki konstruktor samolotów w klasie amatorskiej (ultra lekkich). Jego pierwsza i najsłynniejszą konstrukcją był zbudowany w domu samolot o nazwie J-1 "Prząśniczka". Ostatnią konstrukcją J. Janowskiego był samolot J-6 "Fregata", na bazie którego powstał brytyjski bezpilotowy aparat latający BAE HERTI. Gorąco polecamy.

Jarosław JANOWSKI

- rok nagrania 2015, reżyseria Dariusz Bargieł

 

Bogdan SZMIDT - instruktor spadochronowy I klasy, pilot szybowcowy II klasy, pilot samolotowy III klasy, mechanik samolotowy. O swoich osiągnięciach, w tym wielu rekordach Polski i świata opowiada Pan Bogdan w poniżej publikowanym filmie. Gorąco polecamy.

Bogdan SZMIDT

- rok nagrania 2020, reżyseria Dariusz Bargieł

 

Jerzy Orłowski - o swoich pasjach i zainteresowaniach, a tych wielu mogło by Jerzemu pozazdrościć! W tym roku (2015) Jerzemu minie 60 lat za sterami! 

Jerzy ORŁOWSKI

- rok nagrania: 1995, TVP Ośrodek Łódzki

 

Jan Kajetan ZAKRZEWSKI - od dziecka pasjonat lotnictwa, żyjący jego problemami. Chodząca encyklopedia historii lotniczej Łodzi. Ruda Pabianicka jest jego drugą pasją. Może opowiadać o niej i lotnictwie bardzo długo i ciekawie. Zachęcamy do obejrzenia i posłuchania tego co ma nam do powiedzenia o sobie.

Jan Kajetan ZAKRZEWSKI

- rok nagrania 2014, reżyseria Dariusz Bargieł

 

Jan DURKA - co nieco o naszym koledze, który był modelarzem, pilotem szybowcowym i samolotowym a zwłaszcza, co było i pozostało - skoczkiem spadochronowym. Nie jest istotnym ile ma się lat. Po Janku widać, że brać lotnicza nijak zestarzeć się nie może.

Jan DURKA - rok nagrania 2014

 

Eugeniusz OLESIENKIEWICZ - opowiada o sobie i swoim udziale w historii lotniczej Łodzi. Jest jednym z tych, którzy przysporzyli Aeroklubowi Łódzkiemu słów uznania.

Eugeniusz OLESIENKIEWICZ - rok nagrania 2013 reżyseria Dariusz Bargieł

 

Wojciech MATZ - Ojciec i Syn - w kolejnym filmie przedstawiamy Państwu historię rodziny Matz - Wojciechów, Ojca i Syna, którzy swoje lotnicze losy związali z Łodzią i Aeroklubem Łódzkim. Wojciech - Senior, pilot oraz instruktor był jednym z założycieli Aeroklubu Łódzkiego w 1929 roku. Wojciech - Junior, instruktor-pilot, wychowanek Aeroklubu Łódzkiego, swoje lotnicze losy zawodowe związał z PLL LOT, w których latał m.in. na samolotach konstrukcji ZSRR Ił-62, Tu-134 oraz USA Boeing 767.

Wojciech MATZ - Ojciec i Syn - rok nagrania 2014 reżyseria Dariusz Bargieł

 

Kazimierz OLSZEWSKI - konstruktor samolotów a zarazem ich producent. Od trzydziestu lat prowadzi firmę zajmującą się naprawami płatowców i silników lotniczych. Pasjonat modelarstwa i wszystkiego co lata. Jest zaangażowanym członkiem zespołu rekonstrukcyjnego GRUPA ARCHEO z Łasku. Mieszka w Konstantynowie Łódzkim.  

 

John BENETT - był pilotem RAF, brał udział w bitwie o Anglię. Obecnie mieszka w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Sala Tradycji Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa - w tym roku, w związku z pandemią koronawirusa majowa edycja popularnej NOCY MUZEÓW ŁÓDŹ 2020 odbyła się w wersji online. Korzystając z okazji i my postanowiliśmy zaprosić Łodzian i nie tylko do zwiedzenia naszej, Klubowej Sali Tradycji zaaranżowanej i zorganizowanej przez Kustosza i Historyka Klubu kol. Grzegorza MŁOCZKA. Po Salach, a są dwie, z których jedna jest sekretariatem Klubu a druga - tą właściwą z eksponatami oprowadzali Andrzej AMERSKI, Prezes ŁKSL oraz Andrzej WRONA. Ten ostatni nie ustrzegł się kilku błędów, za które z góry przeprasza, ale brak czasu, nagrywaliśmy film w ostatnie chwili spowodował pewne nieścisłości i błędy merytoryczne. Postaramy się je naprawić, ale mimo uchybień serdecznie zapraszamy do obejrzenia Filmu. POLECAMY.

Łódzki Klub Seniorów Lotnictwa

- rok nagrania 2020, reżyseria Dariusz Bargieł