foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Jesteś tutaj:

Prezenujemy tutaj tych, którzy tworzyli historię łódzkiego lotnictwa. Staramy się, aby materiały prezentowane były w miarę obszerne i przedstawiały postacie lotników jak najszczegółowiej. Dlatego też korzystamy z techniki filmowej, bo nikt nie opisze lepiej swojego lotniczego życia niż sami bohaterowie. Oto linki do filmów:

John BENETT - był pilotem RAF, brał udział w bitwie o Anglię. Obecnie mieszka w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Kazimierz OLSZEWSKI - konstruktor samolotów a zarazem ich producent. Od trzydziestu lat prowadzi firmę zajmującą się naprawami płatowców i silników lotniczych. Pasjonat modelarstwa i wszystkiego co lata. Jest zaangażowanym członkiem zespołu rekonstrukcyjnego GRUPA ARCHEO z Łasku. Mieszka w Konstantynowie Łódzkim.  

 

Wojciech MATZ - Ojciec i Syn - w kolejnym filmie przedstawiamy Państwu historię rodziny Matz - Wojciechów, Ojca i Syna, którzy swoje lotnicze losy związali z Łodzią i Aeroklubem Łódzkim. Wojciech - Senior, pilot oraz instruktor był jednym z założycieli Aeroklubu Łódzkiego w 1929 roku. Wojciech - Junior, instruktor-pilot, wychowanek Aeroklubu Łódzkiego, swoje lotnicze losy zawodowe związał z PLL LOT, w których latał m.in. na samolotach konstrukcji ZSRR Ił-62, Tu-134 oraz USA Boeing 767.

Wojciech MATZ - Ojciec i Syn - rok nagrania 2014 reżyseria Dariusz Bargieł

 

Eugeniusz OLESIENKIEWICZ - opowiada o sobie i swoim udziale w historii lotniczej Łodzi. Jest jednym z tych, którzy przysporzyli Aeroklubowi Łódzkiemu słów uznania.

Eugeniusz OLESIENKIEWICZ - rok nagrania 2013 reżyseria Dariusz Bargieł

 

Jan DURKA - co nieco o naszym koledze, który był modelarzem, pilotem szybowcowym i samolotowym a zwłaszcza, co było i pozostało - skoczkiem spadochronowym. Nie jest istotnym ile ma się lat. Po Janku widać, że brać lotnicza nijak zestarzeć się nie może.

Jan DURKA - rok nagrania 2014 

Jan Kajetan ZAKRZEWSKI - od dziecka pasjonat lotnictwa, żyjący jego problemami. Chodząca encyklopedia historii lotniczej Łodzi. Ruda Pabianicka jest jego drugą pasją. Może opowiadać o niej i lotnictwie bardzo długo i ciekawie. Zachęcamy do obejrzenia i posłuchania tego co ma nam do powiedzenia o sobie.

Jan Kajetan ZAKRZEWSKI

- rok nagrania 2014, reżyseria Dariusz Bargieł

Jerzy Orłowski - o swoich pasjach i zainteresowaniach, a tych wielu mogło by Jerzemu pozazdrościć! W tym roku (2015) Jerzemu minie 60 lat za sterami! 

Jerzy ORŁOWSKI

- rok nagrania: 1995, TVP Ośrodek Łódzki

 

Bogdan SZMIDT - instruktor spadochronowy I klast, pilot szybowcowy II klasy, pilot samolotowy III klasy, mechanik samolotowy. O swoich osiągnięciach, w tym wielu rekordach Polski i świata opowiada Pan Bogdan w poniżej publikowanym filmie. Gorąco polecamy.

Bogdan SZMIDT

- rok nagrania 2020, reżyseria Dariusz Bargieł

 

Sala Tradycji Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa - w tym roku, w związku z pandemią koronawirusa majowa edycja popularnej NOCY MUZEÓW ŁÓDŹ 2020 odbyła się w wersji online. Korzystając z okazji i my postanowiliśmy zaprosić Łodzian i nie tylko do zwiedzenia naszej, Klubowej Sali Tradycji zaaranżowanej i zorganizowanej przez Kustosza i Historyka Klubu kol. Grzegorza MŁOCZKA. Po Salach, a są dwie, z których jedna jest sekretariatem Klubu a druga - tą właściwą z eksponatami oprowadzali Andrzej AMERSKI, Prezes ŁKSL oraz Andrzej WRONA. Ten ostatni nie ustrzegł się kilku błędów, za które z góry przeprasza, ale brak czasu, nagrywaliśmy film w ostatnie chwili spowodował pewne nieścisłości i błędy merytoryczne. Postaramy się je naprawić, ale mimo uchybień serdecznie zapraszamy do obejrzenia Filmu. POLECAMY.

Łódzki Klub Seniorów Lotnictwa

- rok nagrania 2020, reżyseria Dariusz Bargieł