foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Jesteś tutaj:

W Łodzi powstanie nowy pomnik


Będzie poświęcony pamięci lotników, którzy bronili Łodzi we wrześniu 1939 roku. Stanie na Rondzie Lotników Lwowskich.


Jak wyjaśnia radny Mateusz Walasek, który był inicjatorem uchwały Rady Miejskiej zezwalającej na wzniesienie pomnika, łodzianie często zastanawiają się, skąd w mieście nazwa takiego ronda. Obelisk ma rozwiać te wątpliwości. - Ta nazwa ma bardzo głęboki sens historyczny, gdyż Łodzi we wrześniu 1939 roku bronili lotnicy wywodzący się z 6. Pułku Lotniczego we Lwowie. Dwie eskadry myśliwskie stacjonowały na lotnisku Widzew w Ksawerowie. Stamtąd startowali i udało im się odgonić kilka wypraw bombowych - powiedział Walasek.
Z pomysłem postawienia obelisku wystąpili do radnego Łódzki Klub Seniorów Lotnictwa, który zwrócił uwagę, że coraz częściej nazwa ronda jest niezrozumiała. - Zwrócili się do mnie przedstawiciele Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Warto zaakcentować, że o ile dawniej żółte tabliczki umożliwiały notkę historyczną, to w tej chwili takiej możliwości nie ma. Ludzie często pytają o pochodzenie nazwy ronda - dodał.
Obelisk przy Rondzie Lotników Lwowskich i odsłonięcie tablicy pamiątkowej odbędzie się 5 września, 2019 r na 80. rocznicę walk o Łódź. godzina będzie podana później.


https://www.radiolodz.pl/posts/53727-w-lodzi-powstanie-nowy-pomnik