foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Jesteś tutaj:

W środę,13 września 2017 roku, odbyły się uroczyste obchody 92. Urodzin Łódzkiego Lotniska. Na zaproszenie Prezes Portu im. W. Reymonta w Łodzi pani Anny Midery przybyli seniorzy Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa, przedstawicie Klubu Lotniczego „Na Prostej”, przedstawiciele Rady Miejskiej m. Łódź, pracownicy Portu oraz młodzież z Mundurowego Liceum Ogólnokształcącego. Gościem honorowym uroczystości był znany dziennikarz radiowy i telewizyjny pan Tadeusz Sznuk.

W pierwszej części obchodów Prezes Portu pani Anna Midera wręczyła dyplomy uznania – Certyfikaty Dojrzałości zasłużonym (najstarszym) pracownikom Portu Lotniczego oraz najstarszym Seniorom ŁKSL. Wyróżnienia otrzymali:

  • - Krzysztof Kaczmarek,
  • - Henryk Kaczmarek,
  • - Zbigniew Gnieciak,
  • - Jan Szeszko,
  • - Dariusz Koliński,
  • - Adam Kmieciak.

oraz Seniorzy ŁKSL:

  • - Karol Gawora,
  • - Kajetan Zakrzewski,
  • - Kazimierz Olszewski.

W dowód uznania dla dotychczasowej współpracy z Portem Lotniczym pani Prezes wyróżniła Dyplomem Uznania najstarszego spottera łódzkiego lotniska, Vice-Prezesa ŁKSL oraz Prezesa Klubu Lotniczego „Na Prostej” – kol. Andrzeja Amerskiego.

Kolejnym punktem uroczystości było uhonorowanie pana Tadeusza Sznuka Certyfikatem oraz Statuetką „Złoty Mikrofon” dla najlepszego komentatora pokazów lotniczych ufundowaną przez Klub Lotniczy „Na Prostej” z Łodzi. Statuetkę wraz z uzasadnieniem wręczył Prezes Klubu – Andrzej Amerski. W uzasadnieniu członkowie Klubu napisali, iż przyznają statuetkę najlepszemu komentatorowi pokazów lotniczych, który swoją wiedzą i zaangażowaniem promował i nadal promuje historię i dzień dzisiejszy polskiego lotnictwa cywilnego i wojskowego. Pan Tadeusz był i jest komentatorem wielu pokazów lotniczych krajowych i międzynarodowych. Jego fachowe komentarze można było i nadal mnożna usłyszeć na jedynych w Polsce pokazach nad wodą, czyli Mazury AirShow w Giżycku nad Jeziorem Niegocin. To właśnie podczas tegorocznej XIX edycji pokazów została Mu przyznana statuetka „Złotego Mikrofonu”. Jednak z przyczyn losowych do jej wręczenia doszło dopiero w Łodzi. Również Łódzki Klub Seniorów Lotnictwa uczcił osobę Tadeusza Sznuka przyjmując Go w poczet Honorowych Członków Klubu.

Po oficjalnych uroczystościach Seniorzy ŁKSL oraz Gość Honorowy opowiadali uczestnikom spotkania o swoich lotniczych doświadczeniach i przygodach. Na zakończenie spotkania goście zostali poczęstowani urodzinowym tortem ufundowanym przez Port Lotniczy a młodzież z Mundurowego Liceum Ogólnokształcącego prowadziła dalsze rozmowy z Seniorami Łódzkiego Lotnictwa.

 

Tadeusz Sznuk - rodził się 16 lipca 1943 w Kielcach, dziennikarz radiowy, prezenter telewizyjny oraz pilot. W 1970 ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej z tytułem zawodowym magistra inżyniera elektronika. Swoje pierwsze kroki stawiał w latach 1959–1964 jako lektor i reporter Rozgłośni Harcerskiej. Od 1969 związany z Polskim Radiem jako lektor, dziennikarz i komentator – najpierw w Programie 3, a od 1973 w Programie 1. popularność przyniosła Mu audycja „Lato z radiem”, która została wyemitowana po raz pierwszy 1 lipca 1971 roku. W latach 70. był jednym z prezenterów programu Studio 2 w TVP-2. Prowadził także koncerty Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Od 1994 prowadzi teleturniej „Jeden z dziesięciu” emitowany w TVP-2.

Naukę pilotażu rozpoczął w Aeroklubie Krainy Wielkich Jezior na lotnisku Kętrzyn Wilamowo, gdzie uzyskał licencję pilota turystycznego. Posiada również licencję pilota śmigłowcowego. Swoje umiejętności lotnika doskonalił w kilku innych Aeroklubach, w tym w Aeroklubie Łódzkim, w którym ma do tej pory kolegów i przyjaciół. W Łodzi latał m.in.: z Karolem Gaworą, Mikołajem Neumannem, Henrykiem Kaczmarkiem.

Prowadził i komentował różne imprezy lotnicze m.in.: Air Show 2009 w Radomiu, Piknik Lotniczy w Płocku, Mazury Airshow w Giżycku, Air Fest w Piotrkowie Trybunalskim. Został członkiem Krośnieńskiego Klub Seniorów Lotnictwa im. gen. Ludomiła Rayskiego przy Aeroklubie Podkarpackim w Krośnie. Publikował w czasopiśmie „Skrzydlata Polska”. Od tego roku jest Członkiem Honorowym Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany m.in.:

- Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2011),

- Tytułem honorowego obywatela Giżycka (2014),

- Złotym Mikrofonem Polskiego Radia (1988),

- Diamentowym Mikrofonem PR (2005),

- Tytułem Mistrza Mowy Polskiej (2002),

- Telekamerą w kategorii „osobowość telewizyjna” (w latach 2013-2015),

- Złotą Telekamerą (2016),

- - Złotym Mikrofonem dla najlepszego komentatora pokazów lotniczych (2017).