foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Jesteś tutaj:

Łódź, 10 kwietnia 2020 roku

Skromniej, niż co roku, 10 kwietnia, w Porcie Lotniczym im. Wł. Reymonta w Łodzi, odbyło się upamiętnienie tragicznej śmierci generała pilota Andrzeja Błasika, Dowódcy Sił Powietrznych RP. Jednoosobowa delegacja, w osobie Prezesa ŁKSL uczciła dziesiątą rocznicę tragicznej śmierci Generała.

 AAA1679qqq

Generał pilot Andrzej Błasik pierwsze kroki lotnicze stawiał na lotnisku Lublinek w Łodzi. Następnie uczył się w Liceum Lotniczym w Dęblinie. W 1983 roku w Aeroklubie Łódzkim odbył szkolenie Lotniczego Przysposobienia Wojskowego Nr II na samolotach Zlin 42. Szkolili go łódzcy instruktorzy Panowie Ryszard Michalski i Krzysztof Mucek, egzaminy zdawał u instruktora Karola Gawory. Po ukończeniu WOSL w Dęblinie rozpoczął służbę w jednostkach lotniczych latając na samolotach myśliwsko-szturmowych i myśliwsko-bombowych. Był pilotem klasy mistrzowskiej, posiadał ogólny nalot 1592 godzin, w tym 482 godzin na samolocie Su-22. Służbę wojskową rozpoczął na stanowisku pilota w 8. PLM-B w Mirosławcu w 1985 roku. Awansując dotarł do stanowiska Dowódcy Sił Powietrznych RP, które pełnił w latach 2007-2010.

 AAA1670qq

W dniu 8 kwietnia 2009 roku, gen. pilot Andrzej Błasik, wraz z żoną Ewą, przyleciał samolotem Jak -40 (n/b 048) jako pilot na łódzkie lotnisko, które zwiedził oprowadzany po Porcie im. W. Reymonta przez Vice-Prezesa Portu Wojciecha Łaszkiewicza. Celem głównym przylotu była uroczystość otwarcia Sali Tradycji Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Dokonał tego wraz z Prezesem ŁKSL, płk. pil. Alojzym Górnym. Sentyment do naszego lotniska przejawiał się utrzymywaniem kontaktów ze swoimi instruktorami oraz spotterami, Andrzejem Amerskim i Andrzejem Wroną. Zawsze podczas spotkań z okazji imprez lotniczych pytał o aktualne wiadomości związane z działalnością łódzkiego lotniska i ŁKSL.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.