środa, 05 października 2022

  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Ćwiczenia LSP

 

Opis miejsca akcji:

Lotnisko Lublinek EPLL o długości drogi startowej 2500 m zarządzane przez Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta Sp. z o.o. położone w Łodzi przy ul. Gen. S. Maczka 35 w Łodzi. Lotnisko posiada 7 kategorię ochrony przeciwpożarowej z możliwością podniesienia do kategorii 8.

Dojazd do miejsca katastrofy lotniczej – dobry, od strony miejsca oczekiwania: drogą techniczą i pasem trawiastym. Zaopatrzenie wodne – zbiorniki przeciwpożarowe przy strażnicy o pojemności 150 m3, sieć hydrantowa i wodociągowa.

 

Cel ćwiczeń

1. Doskonalenie umiejętności ratowników Lotniskowej Straży Pożarnej Portu Lotniczego Łódź,

2. Doskonalenie współpracy służb i podmiotów przewidzianych do działań ratowniczych w Planie Działania w Sytuacji Zagrożenia Portu Lotniczego Łódź,

3. Doskonalenie organizacji funkcjonowania poszczególnych służb na miejscu działań,

4. Doskonalenie organizacji, alarmowania i funkcjonowania Sztabu Interwencji Portu Lotniczego Łódź.

 

Kapitan samolotu pasażerskiego Boeing 737 podchodzącego do lądowania na lotnisko Łódź Lublinek zgłasza awaryjne lądowanie z powodu problemów z awioniką samolotu, na pokładzie samolotu znajduje się 34 pasażerów. Podczas lądowania na „progu 25” zjeżdża z drogi startowej z dużą prędkością na pas trawiasty w kierunku południowym, kiedy przejeżdża przez drogę techniczną traci podwozie, uderza o ziemię, przełamuje się na dwie części i zatrzymuje się w okolicy Wierzy PAŻP. Następuje uszkodzenie zbiorników i wyciek paliwa z samolotu; wybucha pożar części ogonowej samolotu.

Na miejsce zdarzenia przybywają 3 zastępy gaśnicze i Ruchome Stanowisko Dowodzenia (RSD) Lotniskowej Straży Pożarnej Portu Lotniczego Łódź. Prądami piany gaśniczej z działek wodno-pianowych samochodów gaśniczych gaszą pożar zewnętrzny, jedna rota w aparatach ochrony dróg oddechowych rozwijają linię gaśniczą i gasi pożar we wnętrzu części ogonowej samolotu, pozostali ratownicy w aparatach powietrznych (ochrony drób oddechowych) przystępują do działań ratowniczych w części dziobowej samolotu, rozpoczynają ewakuację nie mogących poruszać się samodzielnie pasażerów.

Załoga samolotu ewakuuje z samolotu mogących poruszać się samodzielnie pasażerów. Rannych strażacy LSP ewakuują na zewnątrz do strefy bezpiecznej i przekazują ratownikom medycznym, transport w strefie bezpiecznej wykonują funkcjonariusze Straży Granicznej i pracownicy Portu Lotniczego Łódź.

Na miejsce działań przyjeżdżają zastępy z Komendy Miejskiej PSP w Łodzi (3 samochody gaśnicze i 1 specjalny), OSP Jędrzejów Grupa Ratownictwa Specjalistycznego (2 samochody specjalne, pojazd UTV Quad i ratownicy z psami poszukiwawczymi), ambulans Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi oraz Ruchome Stanowisko Dowodzenia Wydziału Sztabu Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Przybyli na miejsce strażacy PSP w aparatach ochrony dróg oddechowych włączają się do działań w strefie zagrożenia, współdziałają z będącymi w akcji ratownikami LSP, strażacy OSP Jędrzejów rozkładają namioty ewakuacyjne i z ratownikami medyczni WSRM udzielają pomocy poszkodowanym w strefie bezpiecznej. 

Poszkodowani ewakuowani są karetkami pogotowia do szpitali, trasę przejazdu karetek zabezpiecza Policja. Wsparcia psychicznego poszkodowanym udzielają pracownicy Działu Obsługi Naziemnej Portu Lotniczego Łódź. Miejsce zdarzenia na terenie portu zabezpiecza Służba Ochrony Lotniska Portu Lotniczego Łódź.

 

Jesteś tutaj

Start Artykuły archiwalne

Szukaj

dropdown