środa, 05 października 2022

  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
30 lat Air-Way firmy Kazimierza Olszewskiego

 

W roku 1982 zakłada swoją pierwszą firmę prywatną. Oczywiście warsztat lotniczy Air Way, w którym produkuje i serwisuje sprzęt lotniczy. W roku 1989 uzyskał pierwszą w kraju koncesję na produkcję i naprawy szybowców oraz samolotów amatorskich. W styczniu 2000 otrzymał certyfikat wg JAR-21 na produkcję trzech typów samolotów. W 2002 roku szkoli się w zakładach Lycoming i Continental w USA. Po tym szkoleniu otrzymuje jedyny w Polsce certyfikat do napraw głównych silników lotniczych i jako jedyny certyfikat na obsługę i naprawy samolotów „Cessna”.

Firmę  prowadzi wraz z synami, Przemysławem i Arturem. Oni też posiadają odpowiednie uprawnienia zarówno obsługi jak i konstruktorskie.

Przez 30 lat firma Kazimierza Olszewskiego naprawiła ponad 50 uszkodzonych szybowców i ponad 30 samolotów.  Remonty główne silników przeszło ponad 50 jednostek. Skonstruowano 12 typów samolotów. Zbudowano 19 samolotów o konstrukcji drewnianej, laminatowej i metalowej. Wykonaliśmy ponad 70 śmigieł różnego rodzaju. A wszystko to dzieje się wraz z obchodami 100-lecia Łódzkich Skrzydeł. Jest częścią tegoż stulecia, jego poważnym wkładem.

Kazimierz Olszewski jest członkiem Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa, chociaż na seniora jeszcze nie wygląda. Jest jednym z pierwszych członkiem Grupy Archeo z Łasku. Obecnie pracuje firma Kazimierza Olszewskiego nad renowacją silnika do TS-8 Bies, czyni to w „czynie społecznym”, w imię ocalenia następnego samolotu od kasacji. Grupa Archeo, dzięki tej współpracy, potrafi być niezwykle skuteczna w artystycznej renowacji tego co latało.

Panie Kazimierzu, życzymy zdrowia, dalszych sukcesów w pracy na rzecz Polskiego Lotnictwa oraz w życiu prywatnym.

Obchody 30-lecia.

Obchody 30-lecia.

Obchody 30-lecia.

Obchody 30-lecia.

Obchody 30-lecia.

Obchody 30-lecia.

Obchody 30-lecia.

Obchody 30-lecia.

Obchody 30-lecia.

Fot. A. Amerski, napisał M. Neumann

 

Jesteś tutaj

Start Artykuły archiwalne

Szukaj

dropdown