czwartek, 02 lutego 2023

  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Lublinek - ćwiczenia LSP z udziałem F-16

 

24 listopada 2011 roku, tuż po godzinie 12 na łódzkim lotnisku wylądował wielozadaniowy samolot F-16. Celem przylotu było sprawdzenie parametrów techniczno - operacyjnych naszego lotniska oraz szkolenia strażaków Lotniskowej Straży Pożarnej na wypadek, gdyby lądowanie tych samolotów na lotnisku w Łasku było utrudnione lub niemożliwe.
Scenariusz ćwiczenia, opracowanego przez personel 32 BLT w Łasku zakładał start pary samolotów F-16D z macierzystego lotniska, wykonanie zadań w strefie oraz powrót i lądowanie na łaskim lotnisku w trakcie, którego pierwszy z lądujących samolotów ulega awarii blokując pas. W tej sytuacji załoga drugiego samolotu zostaje przekierowana na najbliższe lotnisko, które w danym momencie zapewni bezpieczne przyjęcie samolotu. Krótko po godzinie 12 samolot F-16D nr taktyczny 4087, pilotowany przez załogę w składzie: kpt. pil. Dawid Kij oraz por. pil. Piotr Kręglicki bezpiecznie wylądowała na łódzkim lotnisku. Po zawróceniu na pasie startowym samolot przekołował na płytę postojową nr 2, gdzie personel techniczny bazy przeprowadził szkolenie pracowników LSP w zakresie podstawowych czynności, które muszą być wykonane po wylądowaniu i zakołowaniu samolotu na płytę postojową, a związanych m.in. z zabezpieczaniem maszyny oraz uzupełnianiem płynów.
Po odtworzeniu gotowości załoga samolotu wystartowała o godzinie 14 z Łodzi do lotu powrotnego na macierzyste lotnisko 32 BLT w Łasku.


fot. Andrzej Wrona

 

Jesteś tutaj

Start Artykuły archiwalne

Szukaj

dropdown